1․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Երկու տուփերից առաջինը կշռում է 400 գրամ, երկրորդը՝ 240 գրամ։ Քանի՞ կոնֆետ կա առաջին տուփում, եթե երկրորդ տուփում կա 6 կոնֆետ։
Լուծում 240:6=40 400:40=10
Պատ․՝10
Բ․ Վահեն ու Նարեն գնեցին կակաչներ։ Վահեն վճարեց 450 դրամ, իսկ Նարեն՝ 250 դրամ։ Քանի՞ կակաչ գնեց Նարեն, եթե Վահեն գնեց 9 կակաչ։
Լուծում 450:9=50 250:50=5
Պատ․՝5
Գ․ Դպրոցի լողավազանի ջուրը լցնում են երկու խողովակով։ Առաջին խողովաով լցրին 4500 լ ջուր, երկորդով՝ 3 անգամ ավելի։ Ընդամենը որքա՞ն ջուր լցվեց լողավազանի մեջ։
Լուծում 4500×3=13500 4500+13500=18000
Պատ․՝18000
Դ․ Դատարկ ջրավազանի մեջ առաջին խողովակով լցվեց 1820 լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140 լ-ով ավելի։ Տնկիները ջրելու համար պապիկը այդ ջրից օգտագործեց 1570 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։
Լուծում 1820+140=1960 1820+1960=3780 3780-1570=2210
Պատ․՝2210
2․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Գումարելի | 25410 | 14020 | 34510 | 13011 | 45212 | 43343 | 14570 | 64100 |
Գումարելի | 13200 | 24111 | 31430 | 21877 | 12753 | 35614 | 11410 | 12795 |
Գումար | 38610 | 38131 | 65940 | 34888 | 57965 | 78957 | 25980 | 76895 |
3․ Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
Նվազելի | 45000 | 9541 | 1452 | 7870 | 9900 | 39756 | 7455 | 33000 |
Հանելի | 42000 | 1221 | 332 | 4440 | 2640 | 15240 | 6450 | 45000 |
Տարբերություն | 3000 | 8320 | 1120 | 3430 | 7260 | 24516 | 1005 | 12000 |
4․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
42000 : 700 =60 56000 : 80 =700 3600 : 90 =40
1200 : 300 =4 2500 : 50 =50 6300 : 90 =70
5․ Հաշվի՛ր ըստ օրինակի։
256 x 7 = 200 x 7 + 50 x 7 + 6 x 7=1792
3694 x 3 =3000×3+600×3+90×3+4×3=9000+1800+270+12=10800+282=11082
1420 x 5 =1000×5+400×5+20×5+0x5=5000+2000+100+0=7100
3450 x 4 =3000×4+400×4+50×4=12000+1600+200=13800
2145 x 6 =2000×6+100×6+40×6+5×6=12000+600+240+30=12870
3748 x 2 =3000×2+700×2+40×2+8×2=6000+1400+80+16=74967